Na čom fičíš?

Autor: Ľuboslava Šusteková | 5.11.2015 o 6:06 | Karma článku: 4,50 | Prečítané:  813x

Aká sila zoberie chlapovi 45+ ovládač od telky z ruky a zavedie ho z pohodlnej zóny ničnerobenia na tenký ľad podnikania?

MOTIVÁCIA - to je to kúzlo, ktoré nás dokáže inšpirovať, posúvať dopredu, nedovolí nám spať, lebo musíme premýšľať, kombinovať, snívať, hľadať riešenia. Sám si chcem stanoviť, že to dokážem, že na to mám. Viem si prispôsobiť veci tak, že svojimi silami sa dopracujem k žiadanému cieľu. 

Bez debaty, najväčšou motiváciou sú peniaze a možnosť zarobiť ich spôsobom, o ktorom budem rozhodovať len ja, nikto mi do toho nebude kecať. Ja som ten, čo určuje podmienky, lebo ja viem, kde tie peniaze sú a kam ich potrebujem dostať. Firmy fungujúce na tomto základe majú striktne určené smerovanie. Transakcie sú dopredu jasné, prekonzultované s právnikom, overené audítorom. Treba len dodržiavať vopred pripravený plán.

Takéto firmy nechcú zamestnávať ľudí a prispievať do štátneho rozpočtu, nie je dôvod. Ak už nutne potrebujú človeka zamestnať, tak to nie je hocikto. K práci v takejto firme sa dostanete len na doporučenie, alebo musíte byť niekto blízky, alebo minimálne spriaznený. Takže peniaze síce krivia charakter, ale každý vie, ako sa žije bez nich. 

Ja osobne najradšej pracujem s mladými ľuďmi, ktorí ešte majú ideály a sny - tento druh motivácie mi je najbližší. Kráčajú za svojim svetielkom a nedajú sa odradiť, hoci by sa na prvý pohľad zdalo, že to, čo si vymysleli nemôže fungovať. Ak navyše vedia "počúvať", tak sa k svojmu cieľu dopracujú v krátkom čase. Sú oveľa šikovnejší, ako sme boli my v ich veku. Baví ma sledovať ich vzostup a verte, alebo nie, tam je skrytý potenciál, pre našu budúcnosť. Preto mi je veľmi ľúto, keď musím ich nápady a myšlienky krotiť spôsobom: " Áno, dá sa , ale ....  ". Ide o také veci, ako keď kontrolórovi z inšpektorátu práce ťažko vysvetlíte, že ráno o siedmej vo firme nenájdete nikoho zapísaného v dochádzkovom systéme, lebo keby prišiel na kontrolu v noci o jednej, tak by ich tam našiel všetkých. Problémy v tejto firme sa riešia hneď, netreba ani jesť, ani spať. Mladých ľudí to skrátka baví, oni sa "hrajú" /veľmi zjednodušene povedané/ a pritom dokážu zarobiť peniaze.

Keď príjmu zamestnanca, tak razia úplne novú kultúru odmeňovania. Pracovné benefity sú samozrejmosťou, nemusí im zákon nič prikazovať, dali by aj viac, ale opäť sú zabrzdení  - čo je nad rámec zákona musí sa dodaňovať, takže získa nie zamestnanec, ale hlavne štát. A napriek tomu to neberú ako prekážku, ale  fičia ďalej .... Môžu si to dovoliť, lebo ich práca prináša vysokú pridanú hodnotu. Nie takú "pokrivenú" ako zadotovaný zamestnanec pri výrobnej linke v automobilke. Delia sa  so skúsenosťami, pracujú na sebe, pomáhajú si a navzájom sa ťahajú nahor, neustále sa vzdelávajú,  zastaviť sa, znamená "vystúpiť z vlaku".  

Iným druhom motivácie je ak si manželka vymyslí, že by sa patrilo urobiť niečo pre deti. Deti pritom nemajú záujem, bavia ich úplne iné veci. A manžel? Napokon sa nechá "ukecať". Práca s týmito firmami je ťažkopádna. Chcieť niečo od človeka, ktorý sa musí spýtať manželky, obrazne povedané :  "Či je ešte smädný...? ", vyžaduje nadľudské úsilie. Ťahanie údajov, nerozhodnosť, neznalosť, nemožné niečo dovysvetľovať. Ešte nedávno  by som povedala, že by bolo lepšie, keby do toho podnikania šla priamo manželka, ale dnes viem, že nie. Zvyčajne sú to ženy teoretičky, nepoužiteľné v praktickom živote, neschopné niesť zodpovednosť za hocičo. Jediné, čo majú je ich zmanipulovaný manžel, ktorého ovládajú.

Byť zamestnaný v takejto firme je tragédia. Nedovoláte sa uznania, pravdy ani peňazí, lebo manželka sa rozhodla, že si nezaslúžite, pritom často vôbec nevie, čo robíte. Dodnes sa mi nedarí rozdýchať telefonát od plačúceho chlapa /zamestnanca takejto firmy/ od bezmocnosti.    

Ale sú i "pekné" rodinné firmy. Na to aby fungovali bezproblémovo musia deti úzko spolupracovať s rodičmi. Navyše je dobré, ak je v tejto rodine jedna osobnosť, ktorú sú ochotní ostatní rešpektovať a táto má vždy posledné slovo.

Byť zamestnaný vo firme, hoci rodinnej, kde chce šéfovať každý jej člen, nie je žiadna výhra. Potom nemá kto robiť a všetci len niečo prikazujú.   

My starší si potrebujeme komplikovať život. Vyrastali sme  v inej dobe, takže nám podnikanie nejde tak prirodzene ako mladým ľuďom. A predsa existuje jedna sila, ktorá dokáže muža  45+ postaviť na úroveň mladíka - je to žena, lepšie povedané milenka. Zvyčajne je oveľa mladšia. Muž motivovaný mladou slečnou dokáže neskutočné, až nemožné veci.  Dovolím si povedať, že vo vynaliezavosti tromfne oveľa mladších protivníkov. Oplýva nápadmi, vylepšeniami, cíti sa sebaisto. Iskra v oku a rázny krok, nekompromisné riešenia. Skrátka ide mu to a zväčša sa podarí všetko na čo siahne. Jednoducho, všetko odrazu funguje. A ako ľahko? 

Nešťastné na celom je, že osud aj firma zamilovaného podnikateľa je v rukách mladej dámy. Ak je slečna dostatočne inteligentná, dá sa prežiť. Sú dievčatá, ktoré po svojom boku potrebujú staršieho muža. Ak si ho omotajú okolo prsta, tak im znesie modré z neba.  

Vynaliezavejší jedinci  svoje tajomstvo dokážu uhrať na dve strany. Doma sa tvári ako vzorný manžel a tatino a po večeroch uteká do náručia mladej milenky. Ženy o sebe často vedia a každá tichúčko hrá svoju úlohu. 

Najhoršie dopadne ten pán, ktorého  slečna sa zamilovala do jeho peňazí a nie do neho. Aj tento vzťah je chvíľu udržateľný. Ako dlho vydrží je priamo úmerné tomu ako hlboko má pán podnikateľ do vrecka. Dopad býva najhorší zo všetkých možných alternatív, aj napriek  tomu, že slečna dostane všetko o čo jej ide. Endorfíny vyprchajú, príde realita a čo zostane z firmy a podnikateľa je vždy otázne.

Chce to čas, pokiaľ sa chlap znovu nadýchne a začne normálne uvažovať a fungovať. Niekedy to bolí viac, inokedy to už "nerozchodí". V danej situácii veľa záleží na postoji ženy - manželky, ak ešte nestratila nervy a neodišla. Na sebavedomí jej to určite nepridá, ale pre súdržnosť rodiny a rodinnej firmy niektoré z nás urobia naozaj všetko. A tie potvory chlapské to vedia...

P.S.: Horeuvedené neplatí ako návod!!!! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?