Krok dopredu dva späť

Autor: Ľuboslava Šusteková | 26.11.2015 o 6:06 | Karma článku: 8,69 | Prečítané:  568x

Bilbordy, letáky, balíčky - predvolebný marketing zobral útokom naše podvedomie. Komu treba vymeniť názor? 

Rada sa nechám presvedčiť, lenže argumenty musia byť. Potrebujem si veci zdôvodniť minimálne sama pred sebou.  

Neviem, či chcem veľa, ale myslím si, že ak niekto pracuje, mal by zarobiť toľko, aby uživil rodinu, poriešil si bývanie a mohlo by mu niečo zostať na dovolenku / bohate stačí Slovenská / a kultúru.  V nadväznosti na to by mali dostatok práce remeselníci, lebo by sme si ich  dovolili zaplatiť a nemuseli by sme fušovať sami po večeroch. Mohli by sme cestovať, rozvinieme tak služby, hotelierov, reštaurácie. 

Ale ak pracujete "od nevidím do nevidím", nemáte predsa čas na nejaké dovolenky a budovanie domova, dokonca ani silu užívať si zarobené peniaze, ktoré veľmi často stačia na prežívanie, nie život. 

Lenže štátny rozpočet je schválený a  priority sú opäť jasné, takže zmena je v nedohľadne. Obyčajný človek, ak nie je zrovna súčasťou nejakej cieľovej skupinky, má smolu. Je nezaujímavý, musí si pomáhať sám ako vie. Pritom ak by nemusel denne riešiť byrokraciu, zbytočnosti a nedostatok, tak by mu v podstate mohlo byť jedno, kto riadi tento štát.    

To, že podnikatelia a živnostníci sú škodná rozoberať nejdem, ale v konečnom dôsledku sa  štát, ako taký, nedokáže postarať ani o svojich ľudí. O bežných štátnych zamestnancov. Či učitelia, zdravotníci, alebo dievčatá v klientských centrách štátnej správy.

Bohužiaľ sú to väčšinou pracovné pozície vhodné pre ženy. Čo si tieto ženy nájdu na výplatnej páske?  Sú to všetko pracovné zaradenia, náročné na vedomosti, sústavnú prípravu  a prácu s ľuďmi, deťmi, pacientami, seniormi - s tými často najzraniteľnejšími kategóriami obyvateľstva. Asi nie je výhra chodiť do takejto práce, hoci ponúka jednu istotu -  že vo výplatnom termíne prídu na účet aspoň nejaké peniaze. Veď mnohí sú na tom ešte horšie. 

Verte tomu, že keby sa nám tu žilo pohodlne, tak by nás vôbec nezaujímalo, či tento štát riadi Fero, alebo Jožo. Vedeli by sme, že na všetkých dôležitých miestach sú tí správni ľudia, tí ktorým dôverujeme a to by nám stačilo. 

Sme tak malá krajina, že ak niekto v Bratislave zabuchne dvere, tak nám všetkým lietajú ofiny. Keby to tak nebolo, prepojenosť politiky a ekonomických rozhodnutí by nikto nevnímal.

Naša ekonomika jednostranne zameraná na  zadotované automobilky a udupávanie všetkého rôznorodého nám nedáva veľký priestor na dlhodobý rozvoj. Naozaj potrebujeme toľko automobiliek, veď už teraz je problém s obsadením pracovných miest.  

Makroekonomicky to chvíľu môže vyzerať dobre, ale každý jednotvárny extrém má svoje riziká. Tak je len otázka : "Dokedy?" Sme predsa inteligentný národ. Naozaj sme odkázaní na to predávať len pracovnú silu? 

Ešte sú tu ľudia, ktorí sú ochotní zaťať zuby, niečo vydržať a makať. Napriek tomu, že sa cielene uprednostňujú dotáciami, úľavami a daňovými prázdninami skupinové a kamarátske záujmy. Napriek tomu, že prežitie v takýchto podmienkach si často vyžaduje nadľudské úsilie. Nie každý chce odísť do zahraničia. Hodnoty, ktoré vytvárame zostávajú tu. Máme síce holé zadky, ale sme tu doma a záleží nám na tom, ako budeme žiť. Kde je tá hranica, keď si povieme : "A dosť..."     

Myslím, že na to, aby sme sa posunuli do vyššieho levelu musí prísť nová generácia politikov, nepoznačená minulosťou s úplne odlišným pohľadom na svet, lebo tí, čo sa tu striedajú už celé štvrťstoročie sa  nám nejako zacyklili tým, že sa zahľadeli sami do seba a do svojich záujmov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?