Keď zaváha účtovníčka

Autor: Ľuboslava Šusteková | 10.3.2016 o 10:03 | Karma článku: 7,00 | Prečítané:  1399x

Skúste sľúbiť slovenskej pracujúcej dôchodkyni, že jej vrátia tisícku z odvedenej dane. Sklamanie, keď zistí, že z toho nič nebude, je neopísateľné.

Zároveň týmto pozdravujem pani mzdovú účtovníčku z nemenovanej strednej školy, ktorá toto dokázala urobiť.

Nabudená dôchodkyňa zobrala "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde ..." a poďho rovno na daňový úrad, veď tisícka je pre ňu neskutočný peniaz. Tam sa slušne postaví medzi čakajúcich a chce podať daňové priznanie. Pani za okienkom ju  vypoklonkuje, lebo na daňovom úrade vám daňové priznanie nikto vypisovať nebude, majú iné povinnosti. Babička dostala tlačivo prázdneho priznania, ktoré si má sama vyplniť, daň vypočítať a potom sa vrátiť. Tak sa smutná radšej poberie domov, veď aj tak na to nevidí, okuliare si zabudla a tam jej nemá kto pomôcť.

Napriek tomu všetkému sa v kútiku duše vytešovala, že bude euríčko, akurát treba vypísať to nešťastné priznanie. Stará mama nech by mala neviem koľko peňazí, nikdy ich nebude dosť. Chce mať na rozdávanie, aby potešila každé svoje vnúča. V hlave už bliká svetielko, už snuje plány, čo všetko nakúpi, kam pôjde ....  

Nikomu neprajem zažiť pocit, keď sa dostanete do situácie, že práve vy musíte milej babičke vysvetliť, že žiadna tisícka nebude. Jej príjem cca 2 300,- € z dohody plus jej starobný dôchodok cca 3 900 €/rok, jednoducho neumožnia vrátiť žiadnu daň. Tá, ktorú má odvedenú /437 €/, pokrýva jej daňovú povinnosť. Nedosahuje sľúbenú výšku cca 1 000,- € a netuším, kde to pani účtovníčka zobrala.  

Nedokázala som jej to nijakým spôsobom objasniť. Úplne som zlyhala. Stará pani mi neverila ani slovo. Nechcela veriť. Verzia o tisícke bola lepšia. Nemala som šancu jej dovysvetľovať :

- čo znamená ročné zúčtovanie dane, 

- že sa môžeme baviť maximálne o čiastke skutočne zaplatenej a odvedenej dane zamestnávateľom.

Pocit krivdy, ktorý ňou lomcoval, úplne zatienil logické myslenie. Silou-mocou chcela svoju tisícku. Asi ešte niekoho osloví, pokiaľ sa utvrdí v tom, že naozaj jej nikto nič nevráti, lebo ja som ju nepresvedčila. 

Takže skôr než niekomu dáte nádej podobného druhu, poriadne si premyslite dopad svojho konania. Ak nemáte istotu v tom, čo chcete tvrdiť, radšej nehovorte nič.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?