Daňová rošáda

Autor: Ľuboslava Šusteková | 16.7.2016 o 6:06 | (upravené 16.7.2016 o 7:49) Karma článku: 12,00 | Prečítané:  4705x

Reinkarnovaní živnostníci na konateľov jednoosobových eseročiek by pravdepodobne mali zbystriť pozornosť. Ministerstvo financií opäť predstavuje opatrenia, ktoré nejednému takémuto živnostníkovi "zvýšia životnú úroveň".

Poriadneho živnostníka som už pekne dávno nevidela. Tento živočíšny druh je tesne pred vymretím. Takmer zo všetkých sa formálne stali páni konatelia. Nevadí, že v ich živote sa vôbec nič nezmenilo. Robia to, čo doteraz. Venujú sa tomu, čo vedia, trápia sa sami, prípadne za pomoci svojich zamestnancov a keďže iný príjem nemajú, tak občas potrebujú zarobené peniaze z firmy vybrať. Nie každý si v momente, keď podstúpil túto premenu dokázal všetko uvedomiť do konkrétnych detailov a teraz na to často dopláca. 

Zisk z sro sa vyberá raz za rok, až po schválení účtovnej závierky Valným zhromaždením, ktoré rozhodne, že si ho konateľ môže vyplatiť. Takže reinkarnovaný živnostník alias pán konateľ jednoosobovej sro sám schváli a rozhodne, že si vyplatí zdanené peniaze 22% daňou.

Aby mal v ruke čisté peniaze, ktoré môže míňať na osobnú spotrebu musí ešte odviesť tzv. zdravotný odvod do zdravotnej poisťovne vo výške 14%. Takže podčiarknuté a sčítané, aby si mohol svoje vyfakturované a zarobené peniaze vybrať z firmy, odvedie z nich 36 %. 

Súčasný návrh znižovania daňového zaťaženia právnických osôb navrhuje znížiť daň z príjmov právnických osôb z 22% na 21% a zároveň zrušiť zdravotný odvod vo výške 14% a nahradiť ho 15 % daňou z dividend. S tým sa dá celkom súhlasiť, keďže zdravotný odvod bol aj tak len ďalšou skrytou daňou. 

Nechápem však interpretáciu, ktorá hovorí o znižovaní daňového zaťaženia, lebo či  22% + 14%, alebo   21% + 15% je stále v prípade malého "živnostníka" , ktorý je vlastne dva v jednom rovnakých 36%. 

Naviac z pohľadu znižovania zaťaženia to tiež nie je také jednoznačné, lebo zdravotný odvod má svoju hornú hranicu / 7 200 €/, pričom daň z dividend už hranicu nemá. Hoci tí, ktorí boli do tejto situácie "dokopaní" spôsobom premeny živnostník - konateľ, sa do takýchto čísel dostanú málokedy.    

Možno sa opäť dožijeme toho, že niekto bude pred tabuľou prezentovať tento úspech, na ktorý naša sociálne mysliaca vláda potrebovala svojich sto dní.

Mne to pripomenulo pieseň Vojty Dyka - Tepláková souprava .... ten tiež voľačo prehadzuje z jednej strany na druhú, len preto, aby niečo robil. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?