Nájdi nedokonalosť v systéme, kontroluj, vymáhaj nedoplatky

Autor: Ľuboslava Šusteková | 2.12.2016 o 7:16 | Karma článku: 5,31 | Prečítané:  623x

Kontrolná činnosť Sociálnej poisťovne je už nejaký čas zameraná na dohody o brigádnickej práci študentov. Ide o prípady, keď si študent neoprávnene uplatňuje odvodovú výnimku. Prečo riešime dôsledky a nie príčinu problému?

To, že si študenti za určitých zvýhodnených podmienok môžu popri návšteve školy privyrobiť, je chvályhodné a celkom fajn. Získajú dnes tak potrebné praktické skúsenosti. 

Podmienky pre uplatnenie mzdového limitu, ktorú môžu využiť, sú nasledovné :

- ide o žiaka strednej školy alebo študenta dennej formy vysokoškolského štúdia / do 26 rokov/,

- má uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti študenta, pričom výška mesačného príjmu, resp. priemerného mesačného príjmu nepresiahla 200 €,

- žiak alebo študent si neuplatňuje oslobodenie od platenia poistného u iného zamestnávateľa.

Práve posledná podmienka dáva do rúk Čierneho Petra mnohým zamestnávateľom. Každý zamestnávateľ, ktorý sa rozhodol prijať na nejakú prácu študenta si s ním pred začatím práce dohodne podmienky. Potrebuje mať od neho doložené Potvrdenie o návšteve školy a podpísané Čestné vyhlásenie o tom, že v zmysle §227a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 338/2013 Z. z. si študent súčasne neuplatňuje oslobodenie u iného zamestnávateľa v tom istom kalendárnom mesiaci.

Personalista, alebo poverená osoba prihlási študenta do systému Sociálnej poisťovne a život plynie. Študent je spokojný, lebo dostane svojich čistých, od odvodov oslobodených 200 €, zamestnávateľ tiež, lebo má pocit, že všetko má vydokladované a v poriadku. Ale tento pocit má len do chvíle pokiaľ mu na dvere nezaklope kontrola z uvedenej poisťovne.

Počas kontroly sa odrazu ukáže skutočnosť, že študent v čase podpísania dohody o brigádnickej práci študenta už mal podpísanú inú dohodu s iným zamestnávateľom a úľavu si tým pádom uplatnil dvakrát. To ste ale vy zo svojej pozície nemohli zistiť, lebo ste sa opreli o študentové tvrdenia, naviac máte v ruke doklady, na základe ktorých mu túto odvodovú výnimku priznáte, lebo nemáte dôvod o niečom pochybovať. 

Zodpovední študenti majú podmienky naštudované a vedia, čo podpisujú. Ale často sú tieto brigádnicke zmluvy prvým kontaktom študenta so zamestnávateľom a pravdepodobne nie každý celkom chápe o čo ide, lebo inak by problém neexistoval. Verím tomu, že každý personalista zámerne položí túto konkrétnu otázku, lebo vie, že výnimka platí len u jedného zamestnávateľa a radšej sa uistí. 

Výsledok kontroly - dorubenie odvodu na dôchodkové poistenie. Keďže ste už druhý v poradí,  máte smolu, pritom ste nemali šancu to zistiť.

Zvyčajne máte minimálne dve možnosti : 

1. Začnete zháňať študenta, ktorý už medzičasom doštudoval, odsťahoval sa z internátu, zmenil si meno, alebo cestuje niekde po svete. V lepšom prípade sa vám ho podarí nájsť a môžete sa s ním začať naťahovať a vymáhať od neho uvedené poistné, ktoré vy ako sprostredkovateľ musíte po ukončení kontroly zaplatiť. 

2. Zaplatíte a necháte tak, lebo študenta neviete nájsť, nemáte čas po ňom pátrať, alebo sa vyskytne niečo, čo vám v tom zabráni, nie ste policajt. Gól je vo vašej bráne, vyrobíte si zbytočný nedaňový náklad.

Každá kontrola, či už je milá, alebo nemilá znamená pre ľudí, ktorí sa potrebujú venovať svojej práci zdržiavanie. Samozrejme ju musí strpieť každý a nič iné mu ani nezostáva. Prečo to neurobiť rozumne a čo najjednoduchšie. Veď zamestnávatelia, ako vymáhači a výbercovia daní a rôznych poplatkov pre štát sú aj tak zahltení mnohými povinnosťami, tak prečo im to treba ešte viac komplikovať.

V tomto prípade by sa dalo vyhnúť zbytočným nepríjemnostiam a procesom už pri zadávaní elektronickej prihlášky takéhoto študenta do e-systému Sociálnej poisťovne.  V podstate je smutné, že sa nemôžete spoľahnúť na tvrdenie študenta, ale prax ukazuje, že týchto prípadov je viac než dosť, takže kontrolóri majú čo robiť.

Verím tomu, že používaný systém poisťovne, ktorý dokáže urobiť kontrolu na register zamestnancov a jednoznačne zaidentifikovať každého z nás  podľa rodného čísla, by dokázal minimálne nejakou hláškou upozorniť druhého a ďalšieho zamestnávateľa v poradí, ktorý sa snaží o prihlásenie študenta, že "pozor už jednu takúto dohodu študent má"

Prihlasujúci personalista ihneď spozornie. Študenta má na dosah, lebo práca ešte nezačala, dohodu má na stole, dokážete si to s ním osobne vykonzultovať a problém vyrieši hneď na začiatku, skôr než vznikol.

Vec vybavená, dáme fajčiarsku a kontrolóri sa môžu povenovať niečomu inému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?