reklama

Kváskový chlieb trochu inak

Chlieb - bežná základná potravina. Pšeničný, ražný, biely, tmavý,  každému z nás chutí iný. Upiecť dobrý, chrumkavý chlebík je však hotová alchýmia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Nie som prehnaným fanúšikom zdravej stravy. Slaninka / pokojne aj dve kilá... / a rezeň v pravej chvíli majú svoje čaro.

Na chlieb som mala rovnaký názor. Kúpim v obchode prvý, ktorý sa mi aspoň trochu pozdáva a neriešim. Postupne som si ale musela uvedomiť, že zmrazené, zafarbené pečivo z obchodných reťazcov mi až tak veľmi nechutí. Nemá často nič spoločné s kvalitnou potravinou a na voňavý chlebík našich babičiek sa už nepodobá vôbec.

Keďže som zamestnaný človek a času je málo, tak som si prípravu kváskového chleba prispôsobila na svoje podmienky. Predpokladám, že všetkým sa tento článok nemusí páčiť, lebo dnes už "kváskuje" každý vďaka osvete a eufórii, ktorá sa okolo kváskovania vytvorila. Takže recept nebude o ošatkách, srdiečkach a vzhľade, ale skôr o chuti a nasýtení hladných krkov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby sme sa dopracovali k vysnívanému výsledku musíme dodržať niekoľko hlavých podmienok, z ktorých sa jednoducho upustiť nedá. Ak si toto ustrážite, dopracujete sa k chrumkavému, voňavému chlebíku :

1. Kvásku a cestu musíte dopriať čas, aby sa ich vlastnosti mohli rozvinúť naplno. Ak im ho nedoprajete, tak výsledkom je tvrdý nekonzumovateľný disk, preto  sa nikdy neponáhľajte. Pečenie kváskového chleba je niekoľkodňovou záležitosťou.

To že si poplačete nad nepodarkom je viac než isté. Odhadnúť správny moment, kedy má byť kvások v tej pravej kondícii a cesto vhodné na vloženie do rúry, alebo pece získate len skúsenosťou, tak vám želám vytrvalosť. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Využijeme tzv. chladničkové kvasenie, ktoré zabráni tomu, že cesto neprekvasí a chlebík nespľasne. 

Kvások :

Dnes je už možnosť niekde si ho zohnať, alebo sa s vami niekto podelí. Ja som si ho urobila sama, nie je to ťažké. Kvások je vlastne len voda a múka, ktoré prejdu určitým procesom. Najkvalitnejší kvások si urobíte z ražnej múky, tá je najvďačnejšia.

V pomere 1:1 /vlažná voda, múka/ zmiešate uvedené suroviny. Necháte pri izbovej teplote a 2x za deň urobíte to, že polovicu zmesi vylejete a opäť doplníte múku a vlažnú vodu v uvedenom pomere 1:1. Opakujete cca 5 dní. Ak je všetko v poriadku, vidíte, že zmes začne bublinkovať a meniť svoj objem už po treťom dni. A presne to potrebujeme. Dostaneme tak materský kvások, ktorý už potom môžete uchovávať v chladničke. Tesne pred pečením si z neho odoberiete potrebné množstvo, ktoré použijete. Pravidelne ho treba dokrmovať tým, že doň primiešate trošku múky, prípadne zriedite. Po čase sa naučíte kvásku rozumieť a uvidíte, čo potrebuje. Je to také "tamagoči".

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Kvások uchovávam v chladničke v sklenom pohári.
Kvások uchovávam v chladničke v sklenom pohári. (zdroj: Šusteková)

2-3 hodiny pred výrobou cesta odoberiem cca 2 veľké lyžice z materského kvásku, "nakŕmim" zmes múkou a vlažnou vodou, nechám rozkvasiť pri izbovej teplote. 

Pred pečením rozkvasím materský kvások.
Pred pečením rozkvasím materský kvások. (zdroj: Šusteková)

Keď je rozkvas hotový, pripravím si suroviny. Dnes to bude pšenično-špaldový chlebík. Táto kombinácia je celkom dobrá. Pokiaľ ide o múku, tak najlepšie skúsenosti mám s našou slovenskou hladkou múkou /T650/. Hlavné je to, aby múka bola čerstvá a živá. Je zbytočné kupovať rôzne zahraničné múky, ktoré lákajú peknými obalmi. Tie sú zväčša drahšie, v regáli ležia dlhšie a keď pečiete vidíte, že hoci je ešte v záruke, už je mŕtva a cesto nepracuje. Zvyknem kombinovať 50 % hladkú pšeničnú múku a zvyšných 50% múka hrubá špaldová, alebo ražná. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Suroviny : 

- 2 dlc rozkvasu

- 6 dlc vlažnej vody

- 40 dkg hladkej pšeničnej múky

- 40 dkg hrubej špaldovej múky

- pšeničné otruby, kmín celý, sezam /od oka/

- 1 čajová lyžička soli

Môžete si pridať suroviny a semienka aké máte radi. Ja som klasik, v chlebe potrebujem cítiť stoklásku. Ale kľudne použite slnečnicové, tekvicové, ľanové semienka. 

Obrázok blogu
(zdroj: Šusteková)

Cesto je lepivé, tak nejdem doň rukami, ale najskôr spojím suroviny ručným mixérom a potom vareškou podobne, ako keď miesite kysnuté cesto dopracujem na požadovanú hustotu. Výsledkom je pekný bochník.

Vypracujem cesto
Vypracujem cesto (zdroj: Šusteková)
Prekryjem fóliou a odložím do chladničky
Prekryjem fóliou a odložím do chladničky (zdroj: Šusteková)

Cesto si urobím zvyčajne večer. Príprava a namiesenie trvá 20 - 30 minút. Dám na noc do chladničky. Ráno vstanem o 10 minút skôr a cesto ešte raz pomúčim, trochu premiesim a preložím z misky do starého liatinového hrnca. 

Cesto cez noc pekne naberie objem
Cesto cez noc pekne naberie objem (zdroj: Šusteková)

Hrniec vymažem maslom, alebo tukom na pečenie.

Preložím do hrnca a vrátim do chladničky. Môžem ísť do práce.
Preložím do hrnca a vrátim do chladničky. Môžem ísť do práce. (zdroj: Šusteková)
Po príchode z práce vyberiem z chladničky a šup so rúry.
Po príchode z práce vyberiem z chladničky a šup so rúry. (zdroj: Šusteková)
Výsledok po cca 60 minútach pečenia
Výsledok po cca 60 minútach pečenia (zdroj: Šusteková)

Rúru si vopred vyhrejem, pečiem v zakrytom liatinovom hrnci, najskôr 10 minút na maxime 250 stupňov, potom na 180 stupňov až do upečenia. Pár minút pred dopečením potriem vodou a už nezakrývam. 

Obrázok blogu
(zdroj: Šusteková)

Dobre upečený chlebík je hneď po tom, ako ho vyberiete z rúry úplne tvrdý, keď naň zaklopete, počujete dutý zvuk. Prekryjete ho čistou utierkou a položíte na mriežku, aby rovnomerne vychladol. O pár minút zmäkne, dokážete ho stlačiť a chrumkavá kôrka vás bude nútiť doňho zahryznúť. Ale je dobre vydržať a nekrájať ho ešte pred vychladnutím. 

Obrázok blogu
(zdroj: Šusteková)
Dobrú chuť
Dobrú chuť (zdroj: Šusteková)

Život je krásny preto, že nás naučí robiť aj tie veci, ktoré neraz len z princípu odmietame. A tak je to aj s mojim kváskovým chlebíkom. Toľkokrát som sa zapovedala, že to nebudem robiť, nestíham, chleba je všade dosť. Dnes naň nedám dopustiť a s láskou ho pečiem každý týždeň.

Ľuboslava Šusteková

Ľuboslava Šusteková

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  69x

Som človek stojaci nohami pevne na zemi, napriek tomu chcem byť natoľko naivná, aby som znovu a znovu uverila v spravodlivosť dnešného sveta. Zoznam autorových rubrík:  Podnikanie na SlovenskuSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu