Čo prináša demokracia

Autor: Ľuboslava Šusteková | 16.4.2018 o 13:29 | (upravené 17.4.2018 o 6:47) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  11078x

Zažili sme socializmus. Boli sme spokojní, lebo mnohí sme netušili, že svet môže vyzerať  inak. Sľubovali nám komunizmus, ktorý mal byť dosiahnutím maximálneho blaha, ale zrazu  prišla demokracia a mnohí zostali zaskočení. 

Sme blbá generácia päťdesiatnikov. Nesieme si so sebou návyky a myšlienky, ktorých sa nedokážeme po celý život zbaviť, lebo systém, v ktorom sme vyrastali nás trvalo poznačil. Dnes sa už stávame brzdou toho, aby sme sa mohli posunúť do vyššieho levelu.  Súčasná situácia volá po zmene.  Myslím, že prišiel čas uvoľniť priestor. My by sme sa mali už len prizerať, prípadne radiť, alebo "pofúkať kolienko". Rozhodovanie a zodpovednosť treba ponechať mladším kolegom, alebo našim deťom. Verím, že dokážu uspieť, veď sme do nich vložili všetko to najlepšie, čo máme a vieme.  Ak sme ich správne vychovali, tak sa postarajú. Možno vnímajú veci inak, ako by sme si želali a nie vždy sa nám to páči, ale zároveň sú pružní, majú skúsenosti, ktoré sa nám nepodarilo získať, ovládajú jazyky a vedia sa lepšie prispôsobiť dnešnej realite.

My to už nedokážeme, aj keď sa tak občas chceme tváriť.  Zbierame si svoje boliestky, krivdy, ľutujeme sa, nadávame, z bezmocnosti urážame oponenta, aby sme zakryli našu neschopnosť, keď nemáme argumenty, ale v princípe nechceme s ničím bojovať a nič meniť. Keď niečo spackáme, tak sme ješitní a nie sme schopní uznať, že treba odísť. Chceme byť stále pánmi situácie a tvrdíme, že skončíme, keď sa nám bude chcieť. Ani to umenie odísť včas s pokorou už neovládame. 

Nedávno som si prečítala  túto myšlienku a paralela s dnešným svetom a udalosťami ma celkom zaskočila. Mnohí ju určite poznáte.   

"Demokratické zriadenie doplatí na to, že bude chcieť vyhovieť všetkým.

Chudobní budú chcieť časť majetku bohatých, a demokracia im to dá.

Mladí budú chcieť práva starých, ženy budú chcieť práva mužov, cudzinci budú chcieť práva občanov a demokracia im to dá.

Zločinci budú chcieť obsadiť verejné funkce  a demokracia im to umožní.

A keď zločinci demokraciu nakoniec ovládnu, lebo zločinci od prírody bažia po pozíciach moci, vznikne tyrania horšia než akú dokáže najhoršia monarchia alebo oligarchia.“

Ak vám tieto slová pripadajú aktuálne, tak to len potvrdzuje genialitu autora. Táto brilantná predpoveď je totiž stará viac než  dva a pol tisícročia. Jej autorom je Sokrates.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Marek Maďarič

Upratovačka nevycestovala, minister zostal (píše Marek Maďarič)

Ak potreboval garancie, mal si ich pýtať aj od Marčeka.

DOMOV

Polícia zatkla Šajgala z kauzy vraždy Jána Kubašiaka

Podnikateľa, ktorý je právoplatne odsúdený, zatkli v okrese Rimavská Sobota.

SVET

Delegáti krajín v Marrakéši prijali Globálny pakt OSN

Na konferencií OSN sa v pondelok stretli zástupcovia z približne 150 krajín.


Už ste čítali?