Kúzlo mailu s vašim nadriadeným v skrytej kópii, alebo manipulátori v našom živote

Autor: Ľuboslava Šusteková | 9.9.2019 o 9:06 | Karma článku: 2,74 | Prečítané:  1129x

Žijeme rýchlu dobu, ktorá lákavo ponúka rôzne informačno-technologické vymoženosti. Nie vždy slúžia tak, ako by sme chceli, najmä ak ich zámerne niekto zneužije.

Mail - neškodný komunikačný prostriedok.  Avšak aj obyčajný mail v rukách manipulátora, môže zásadne zmeniť váš život. 

Napríklad vtedy, ak neviete, že okrem vás a vašej priamej nadriadenej, ktorej ste nepadli do oka a rada by sa vás zbavila, je v tej "správnej chvíli" do pracovnej mailovej  komunikácie pridaný do skrytej kópie majiteľ firmy, alebo pán riaditeľ spoločnosti, alebo niekto dôležitý, komu je potrebné ukázať vašu neschopnosť. Ten získa len  časť komunikácie, ktorá je vytrhnutá z kontextu podľa scenára  nášho manipulátora.

V podstate o nič nejde. Ak si firma stanoví, že šéfovia budú informovaní o práci svojich podriadených takým spôsobom, že budú v kópii mailov, všetko je v poriadku. Dôležité je, aby o tom vedeli všetci zamestnanci a aby to neboli skryté kópie.  

Pracujete so svojou nadriadenou na neodkladnej pracovnej záležitosti, tému máte podrobne rozanalyzovanú a spracovanú. Počas dňa ste ju spoločne rozdiskutovali, nadobudli ste pocit, že záležitosť je vyriešená, vedenie spoločnosti je oboznámené, môžete pokračovať v práci. Napriek tomu večer dostanete mail, ktorý všetko, čo ste dohodli neguje, ste opäť na začiatku, točíte sa dokola a za nič na svete sa nedarí posunúť vpred. Už ste nahnevaná, znovu a znovu vysvetľujete. Lenže niekomu sa vysvetliť nedá. Sú nadriadení, ktorí "riadia" napriek tomu, že netušia, akú prácu vykonávajú ich podriadení a čo je horšie, ani nechápu súvislosti a v konečnom dôsledku viac škodia, ako by pomohli. Najviac osohu urobia vtedy, ak nerobia vôbec nič.  

Tlak stúpa, mlátite do klávesnice, postupne prestávate ovládať svoju argumentáciu, snažíte sa, ale šéfka ako keby zámerne testuje vašu trpezlivosť. Do textu sa vkráda hnev a bezmocnosť, nedarí sa dovysvetľovať základné veci. V tomto momente  manipulátorka  do diskusie pripojí majiteľa firmy. Ten získa časť konverzácie vytrhnutú z kontextu. Nevie, čo tomu, že ste začali reagovať podráždene predchádzalo a vtedy vás má manipulátor tam, kde potreboval. Nechtiac ste nahrali šéfke na smeč, jej sebavedomie  môže vyrásť. Vám zostane hrať úlohu neschopáka, hoci mravenčiu prácu odvediete, viete si ju obhájiť, vkladáte do nej svoje nápady. Šéfka ju predkladá ako svoju, vy nemáte šancu nič dokázať, lebo vám nie je dovolené. Máte držať hubu a krok a v tichosti makať, na prezentáciu výsledkov vašej práce sú tu iní.

Nekompetentná šéfka  úplne zbytočne implementuje a dôležito konzultuje záležitosti vášho oddelenia s ľuďmi z celej firmy, pričom vy ste tá jediná, ktorá konkrétnu prácu musí  skutočne urobiť, priebežne riešiť prichádzajúce problémy. Naopak informácie, ktoré potrebujete k vykonaniu vašej práce vám nedodá načas, schválne  / nevedome??/ ich zadržiava, alebo vám dodá nekompletné materiály. 

Napätie na pracovisku vygradovalo.  Neschopná a podceňovaná kolegyňa napokon z firmy "dobrovoľne" odišla. Už sa nedalo nič zachrániť, neskoro sme si všimli jej trápenie.

Celú skladačku som si poskladala až následne, keď som musela dotiahnúť do konca záležitosti, ktoré zostali ležať na stole. Ak z nejakého postu odíde človek, tak prácu, ktorú robil zvyčajne niekto musí dokončiť. Šéfka nášho typu to určite nebude, hoci človeka dokáže vyhodiť bez mihnutia oka. Tým, že nerozumela tomu, čo jej podriadená robila, samozrejme ju nevedela nahradiť, ani dočasne zastúpiť. Čo si myslím, že kompetentný šéf by mal dokázať. 

Okrem iného vyvstáva otázka, prečo niekto vo svojej firme toleruje takéto správanie. Zvyčajne to majiteľov  firiem až tak veľmi nezaujíma, lebo manipulátori ich pravidelne uisťujú o tom, že všetko je v najlepšom poriadku. A oni presne to potrebujú počuť. Ak chce však niekto budovať "áčkovú" firmu, tak bez nastavenia poriadnych kompetencií, technologických postupov a zodpovednosti za to, čo kto robí sa to nikomu nepodarí. Mohlo by sa podariť v prípade korporátu, kde neexistuje osobná zodpovednosť za výsledok, kde chaos, zahmlievanie a prelievanie kapitálu sú súčasťou fungovania.

Keď sa vám do firmy "navlečie" osoba typu našej šéfky - manipulátorky, čakajte problémy. Na situáciu, ak by z nejakého dôvodu musela odísť práve ona, ani nepomýšľam. Až potom by všetci mali "uši hore". S ľahkosťou by predviedla, ako sa dajú zneužiť interné informácie, ani GDPR nepomôže.

Ďalšia vec je spôsob odchodu z takejto firmy. Nemá vám kto oznámiť, že končíte. Buď vám to oznámi práve manipulátor, ktorý má celú situáciu na svedomí, pritom keď sa človek pozerá na rozlúčku dvoch navzájom znenávidených kolegýň, tak má pocit, že sa lúčia dve najlepšie priateľky a dvíha sa vám z toho žalúdok.

Alebo sa to dozviete len z mailu, lebo nikto z firmy nie je schopný sa vám pozrieť do očí a povedať obyčajné  ĎAKUJEM. Naopak, ešte do poslednej chvíle sa manipulátor snaží z vás urobiť najväčšieho lúzera na svete. 

Alebo zažila som aj také, že si chlapec kľudne obeduje, popri tom sa venuje aj svojej práci. Bolo mi veľmi čudné, že je v takej pohode - zamestnanec odhlásený z poisťovní, výstupné doklady pripravené, takže bol v práci posledný deň, len chudáčisko ani náhodou to netušil.  Ani s jeho prácou zrejme nebol niekto spojný a čakalo sa na fajront.    

Maily sú jedným z "krásnych" spôsobov, ktoré pomáhajú praktikám ľudí s postrannými úmyslami. Je veľmi jednoduché napísať aj nepríjemné veci, ťažšie už je ich povedať priamo do tváre človeku, ktorého sa to týka. 

- Manipulátor nič nenechá na náhodu, chrbát si kryje zo všetkých strán, maily si pekne ukladá do histórie, aby v pravej chvíli vedel správne využiť zhromaždené materiály a nepripravenému podriadenému dokázal, kto má pravdu. Takže ideálne - robiť to podobne, ak nie ste ľahtikár, alebo naivný človek, aby ste vedeli aspoň argumentovať. Aj keď nakoniec  je to bezpredmetné, lebo váš argument voči neprestrelným konštrukciam manipulátora vôbec nezaváži. Pravda sa v tomto prípade stáva relatívnou.

- Manipulátor je dôsledný. Napriek svojmu postaveniu sa  nikdy pod nič nepodpisuje a keď už musí, tak len v zastúpení, prípadne v dokladoch nájdete len meno štatutárov, alebo rovno vaše

- Manipulátor si  na dosiahnutie svojho cieľa cestičku vždy nájde, potrebuje dosiahnúť pocit uspokojenia. Ak sa mu nedarí, prípadne sa mu v manipulovani snaží niekto zabrániť, manipulátor je zrazu chorý, frustrovaný, nevie fungovať. Takže spoliehať sa na to, že sám od seba prestane jednoducho nejde.   

- Manipulátor nemá sebareflexiu, on sa neprispôsobuje realite, on ju aktívne vytvára podľa svojej potreby.

- Manipulátor žiarli na každého, kto je šťastnejší, úspešnejší, alebo nadanejší ako on. Preto tichúčko pripravuje jedovatú spŕšku svojich podlých úskokov. Pritom sa stavia do pozície strážcu morálky, čistoty, spravodlivosti a zároveň bazíruje na nevýznamných detailoch.

- Je priamym zdrojom ohovárania, pričom sa bez výčitiek svedomia  zahráva s dobrou povesťou svojej obete.

- Intenzívny záujem o pochybenie  obete slúži len ako zámienka na odvedenie pozornosti od jeho vlastných pokleskov a chýb. Manipulátor nikdy za nič nemôže .... to tí druhí.

- Manipulátor klame bez mihnutia oka, len aby si zachránil krk, alebo aby zničil niekoho iného, jednoducho ho to baví, klame zo zvyku, pričom fakty prekrúca tak, ako sa mu to práve hodí.

- Na názor sa vás nepýta. Iba vtedy, ak vám chce ukradnúť váš nápad, alebo myšlienku. Následne získané informácie  dokáže bravúrne využiť,  zneužiť,  alebo úplne prekrútené otočiť proti vám.

- Manipulátor nerobí chyby, takže pochybiť môžete len vy.

- Manipulátor neprehráva, on sa už postará o to, aby všetko vyšlo podľa jeho predstavy.

V mojom príbehu manipulátor vyhral. Svoju hru dotiahol do víťazného konca - svoj cieľ dosiahol ale, či prišiel pocit uspokojenia, to si netrúfam povedať.

Prehrala som, ale v podstate som s manipulátorkou súťažiť nechcela, takíto ľudia ma oberajú o energiu, nebojujem s nimi, vytesňujem ich, alebo ich úplne vylúčim zo svojho života. Napriek tomu mi ich osud v pravidelných intervaloch znovu a znovu podsúva a zrejme sa budem musieť naučiť zvládnuť aj takýchto nešťastníkov. 

Manipulátor bude pokračovať a čoskoro si nájde nový objekt, nejakú novú kolegyňu, ktorá bude mladšia, krajšia, milšia, šéf ňou bude viac unesený, bude šikovnejšia, bude mať lepšie auto, bohatšieho milenca. A to sa neodpúšťa, nejaký dôvod na intrigovanie sa už nájde.

Verím na karmu, vždy zožneš len to, čo zaseješ, určite raz príde niekto taký, čo aj našej manipulátorke dokáže nastaviť zrkadlo. Obávam sa len jedného - zrejme to musí byť ešte väčší manipulátor, ako je ona sama...  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Polícia zadržala po incidente v reštaurácii ministra Sólymosa

Podpredseda vlády mal byť pod vplyvom alkoholu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Žaloba na Trumpa. Je to cirkus pre nič?

Žaloba už beží na plné obrátky.


Už ste čítali?