Má dať - dal ... a čo keď nedá, lebo nemá z čoho?

Autor: Ľuboslava Šusteková | 3.10.2019 o 14:01 | (upravené 18.11.2019 o 13:56) Karma článku: 1,44 | Prečítané:  376x

Posledná daňová prognóza z dielne ministerstva financí v znamení blížacich sa volieb a "balíčkových" zásahov na poslednú chvíľu do daňového systému prináša horúce chvíle nášmu pánovi ministrovi.

Pánovi  Kamenickému naozaj nemáme čo závidieť. Sadol do horúceho kresla v momente, keď si jeho predchodca správne uvedomil, že nastala posledná vhodná príležitosť odísť z tohto postu ešte so cťou, lebo to čo príde je neudržateľné.

Prebytkový štátny rozpočet sa stane našim nesplneným snom. Pritom, ak by sa populistické opatrenia našej vládnej garnitúry neprelievali do ekonomických opatrení, mohlo byť všetko inak. Keď si uvedomíme, že za roky 2013 - 18 sme mali takmer dvojnásobný nárast verejných príjmov oproti priemeru EU, mali sme super východziu pozíciu. Krajiny, ktoré mali tento nárast oveľa nižší prešli už v minulosti od deficitných k prebytkovým rozpočtom. A my? Už teraz je viac než isté, že sa nám to nepodarí.

Rozumiem, že nežijeme vo vzduchoprázdne a našu ekonomiku ovplyvňujú aj vonkajšie  skutočnosti, ktoré nevieme zmeniť. Celosvetová situácia je momentálne nečitateľná, nikto nevie, čo bude a táto neistota prináša nepredvídateľné reakcie svetových lídrov. Môžeme len predpokladať z rôznych náznakov, ale skutočný dopad sa ukáže až následne.

Nevieme ako sa zachová Británia, pričom dátum brexitu sa blíži. Nevieme aké budú priebežné výsledky Nemeckej ekonomiky, na ktorú sme bytostne naviazaní spoločne aj s našim automobilovým priemyslom. Ceny akciíí a nehnuteľností sú na historických maximách, pričom vlády z nejakých zvláštnych dôvodov predávajú 30 ročné dlhopisy s negatívnymi výnosmi. Vo vzduchu visia americké clá, ktorými sa vyhráža Trump podľa toho ako sa vyspí. Tu sa logika hľadať nedá, lebo stačí jedno vystúpenie amerického prezidenta niekde na Twitteri a všetko je zrazu inak. Takže ak toto riadi naše životy, plynie z toho len jedno, že celosvetová nálada je naozaj "blbá" a je ťažké hľadať správne riešenia. 

Či sa to volá kríza, alebo recesia a či to napokon príde, alebo nie, je úplne jedno. Fakt je ten, že keď nám bolo dobre a mohli sme  niečo zmysluplné urobiť pre ľudí, tak sme sa zmohli na balíčky. Čím sú voľby bližšie, tým viac sa balíčkujeme.

Tragické je to, že s novými daňovými zákonmi sa odrazu roztrhlo vrece. Príde mi veľmi nekorektné teraz schvaľovať zmeny v daňových zákonoch, ktoré zasiahnu nasledujúcu vládu. Prečo sa znižovanie priamych daní a nezdaniteľného minima neriešilo na začiatku volebného obdobia? Štyri roky si budeme užívať peniaze od najchudobnejších a teraz pred voľbami sa začneme hrať na dobrodincov, lebo si ľudí potrebujeme kúpiť. Navyše takým spôsobom, že jednou rukou im zoberieme a druhou im to s úsmevom vrátime. Ja sa obávam, že už to "žerie" málokto, ani naša babka nie.

Mám jednu smolu, že výsledky opatrení našej vlády ma prenasledujú v  každodennom živote, nemám pred sebou grafy, štatistiky a rôzne / často zavádzajúce / výsledky našich pánov ministrov. Ale...

- Vidím slávnostne prezentované opatrenia s dopadom na realitu.

- Vidím tie smutné pohľady ľudí s minimálnou mzdou na páske. Pritom nezdaniteľné minimum mohlo byť zvyšované zároveň s minimálnou mzdou od samého začiatku jej navyšovania. Lenže, prečo by nám aj chudoba nehodila nejaké to euro do rozpočtu / aj keď ide o rozpočty miest a obcí, čo je tiež voči nim nekorektné, v prípade, že sa nepovie aj "B", ako im štát nahradí tento výpadok príjmov/. O koľko viac peňazí mohli mať ľudia s najnižším príjmom už dávno?

- Vidím tých hnusných majiteľov malých a stredných firiem, ako bojujú o každé euro a vidím aj to, že ak pán podnikateľ dokáže svojou firmou zarobiť, tak sa veľmi rád rozdelí o svoj zisk so svojimi zamestnancami, lebo si uvedomuje, že bez nich by to nedokázal. A nemusí mu žiaden zákon predpisovať koľko by im mal dať, lebo často je to viac, ako sa snažia naši politici prezentovať a vnášať do debát o tejto téme. 

- Vidím to, že keď raz zruším daňovú licenciu a ponechám v zákone možnosť si v nasledujúcich obdobiach licenciu z minulosti odpočítavať od daňovej povinnosti, tak predpokladám, že sa mi zníži do rozpočtu príjem z dane od právnických osôb.

- Vidím koľko podnikateľov ukončilo podnikanie len preto, lebo nemalo možnosť fungovať s virtuálnou pokladnicou / nebol signál, pokrytie, prístup na PC / a zásahy do registračnej stáli toľko, že celé podnikanie radšej prehodnotili a ukončili to trápenie.   

- Vidím tie neskutočné peniaze vrazené do projektov ako sú - ťažkopádna elektronizácia a celý projekt ESO, ktoré sme si z našich daní draho zaplatili a v konečnom dôsledku nás okrádajú o náš čas, ktorý má tiež nejakú zatiaľ nikde nevyčíslenú cenu. 

Preto tvrdím, že správny hospodár myslí krok dopredu, stačí na to sedliacky rozum, ani kalkulačku nepotrebuje na to, aby prehodnotil : " Toto mám, s týmto môžem počítať a toto si viem dovoliť. " Preto hor sa do schvaľovania nového štátneho rozpočtu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?